Wywiad z Beatą Liwowską

Dodano: 7 lipca, 2020

Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu z psycholog Beatą Liwowską – konsultantem psychologicznym ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”

Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – czym jest?

Beata Liwowska: Jest, to akcja skierowana głównie do najmłodszych dzieci przede wszystkim w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla uczestników przygotowane zostały materiały w  formie lekcji poruszających różne tematy, ważne ze względu na rozwój młodego człowieka. Udział w akcji wzięły przedszkola i szkoły podstawowe z całej Polski, a dzieci biorące udział w akcji były zachęcane do podzielenia się z rodzicami uzyskaną wiedzą.

 

Dlaczego ta akcja jest taka istotna?

Beata Liwowska: Myślę, że warto uwzględnić kilka aspektów tej akcji. Po pierwsze przygotowane w niej materiały poruszają ważne tematy dotyczące rozwoju poznawczego młodych ludzi. Skoncentrowane są na kształtowaniu prozdrowotnych nawyków, zdobywaniu wiedzy o własnej tożsamości narodowej i indywidulanej, itp.

Po drugie zachęcają by po lekcji dzieci „uczyły” swoich rodziców, by poruszyły z nimi tematy, z którymi się zapoznały. A rozmowa, to świetny sposób na integrację i pogłębienie relacji rodzinnych.

 

Jak to wpływa na rozwój dziecka?

Beata Liwowska: Rodzice powinni być obecni  w życiu dziecka. Obserwować zachowania i wspierać proces rozwoju swoich pociech, po przez odpowiednią edukację. Czas spędzony przy wspólnej aktywności buduje zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i kształtuje wartości, które dziecko stopniowo uwewnętrznia. Oczywiście to rodzice, którzy  są zobowiązani do zabezpieczenia potrzeb poznawczych i emocjonalnych dziecka decydują o przekazywanej wiedzy pociechom, ale czasem zwyczajnie brakuje im pomysłu, a lekcje proponowane przez  CRL mogą stanowić inspiracje. Warto jeszcze podkreślić fakt, że kiedy to dzieci przynoszą wiedzę z przedszkola i dzielą się nią z dorosłymi, to wpływa to na ich utwierdzenie w poczuciu sprawczości i kompetencji.

 

Czy warto dołączyć w trakcie? Jak to zrobić?

Beata Liwowska: Oczywiście zachęcam do dołączenia do akcji. Lekcje są ciekawe, inspirujące, stanowią dobrą zabawę i mini przewodnik po istotnych aspektach wychowawczych, Materiały będą dostępne w wakacje i warto do nich sięgnąć zwłaszcza w deszczowe dni.

 

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i polubienia profilu konsultanta psychologicznego
ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”