Praktyki zawodowe w Niemczech

Dodano: 26 kwietnia, 2018

Pierwszy tydzień mobilności za nami.

Sprawdziliśmy co słychać u uczniów odbywających praktyki zawodowe w Niemczech w ramach realizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego projektu Europejska praktyka – klucz do zatrudnienia”. 

Grupa 12 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu pod opieką nauczycielki przybyła do Drezna w niedzielę po południu. Kilkugodzinna podróż przebiegła bezproblemowo, a na miejscu czekał na grupę przedstawiciel Europa – Direkt e.V. – naszego niemieckiego partnera. Grupa uczniów wraz z towarzyszącą panią nauczyciel została zakwaterowana w Domu Gościnnym Izby Rzemieślniczej (Gästehaus der Handwerkskammer).

Uczniowie swobodnie korzystać mogą z kuchni oraz pralni, a w czasie wolnym mają możliwość zrelaksowania się na siłowni, zagrania w ping ponga, bilarda lub piłkarzyki. Na terenie Domu Gościnnego zlokalizowana jest także stołówka. W pierwszym dniu uczniowie dostali od niemieckiego partnera precyzyjne wskazówki, jak poruszać się środkami komunikacji, wręczone im zostały bilety miesięczne oraz mapy. Następnego dnia czekała ich już pierwsza wizyta w miejscach, gdzie odbywać będą swoje staże zawodowe.

W poniedziałek 10 informatyków oraz 2 mechaników rozpoczęło praktyki w niemieckich przedsiębiorstwach, gdzie przez 4 tygodnie zdobywać będą cenne doświadczenie zawodowe i nabywać nowe kompetencje. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem zapoznawania się i aklimatyzacji, zarówno z miejscami pracy, jak i lokalnym środowiskiem. Po pracy uczniowie poznawali najbliższą okolicę, spacerując po Dreźnie, chętnie też korzystali z form relaksu dostępnych w miejscu zakwaterowania.

W weekend przyszedł czas wytchnienia, a uczniowie rozpoczęli realizację programu kulturowego. W sobotę grupa uczniów zwiedziła Twierdzę Königstein, zlokalizowaną w malowniczym regionie Saksonii Szwajcarskiej. Twierdza należy do jednych z najpiękniejszych umocnień tego typu w Europie. W niedzielę natomiast uczniowie wraz z opiekunem i przewodnikiem zwiedzali Drezno, w tym nową i starą część miasta. Zobaczyli Katedrę Św. Trójcy, zamek, Kościół Marii Panny, Zwinger – rokokowy zespół pałaców. Bardzo ciekawą z punktu widzenia chłopców była wizyta w Muzeum Transportu, gdzie zobaczyć można kolekcje samochodów, lokomotyw, tramwajów, samolotów.

Przed uczestnikami mobilności kolejny pracowity tydzień, z którego również zdamy relację.

czytaj więcej: Projekt – Europejska praktyka-klucz do zatrudnienia

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 


Zdjęcia