Praktyki zawodowe w Niemczech – c.d.

Dodano: 7 maja, 2018

Za nami drugi tydzień pobytu uczniów z Zespołu Szkół Technicznych z Ustronia w Dreźnie, w ramach realizowanego projektu„Europejska praktyka – klucz do zatrudnienia”. Drugi tydzień przyniósł kolejne wyzwania w pracy, jak i ciekawe formy relaksu podczas weekendowego programu kulturowego.

Uczestnicy projektu (10 informatyków oraz 2 mechaników) w pełni zaaklimatyzowali się zarówno w miejscach praktyk, jak również w lokalnym środowisku. Nad grupą cały czas czuwa nauczyciel ze strony szkoły oraz koordynator z ramienia organizacji partnerskiej – Europa Direkt e.V. Dzięki temu uczniowie szybko odnaleźli się w nowym dla nich miejscu.

W drugim tygodniu uczniowie kontynuowali praktyki zawodowe w niemieckich przedsiębiorstwach. Po pierwszym tygodniu, kiedy to nasi praktykanci wdrażali się w swoje obowiązki i poznawali nawzajem z pracodawcą, przyszedł czas na wizytę monitoringową. Dzięki uprzejmości pracodawców, u których uczniowie odbywają swoje praktyki zawodowe, przedstawiciel organizacji partnerskiej wspólnie z opiekunem grupy odwiedzili uczniów podczas pracy. Wizyty przebiegały w miłej atmosferze, a uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami z praktyki, przybliżając czym się zajmują i czego już zdołali się nauczyć.

Po pracy przychodzi oczywiście czas na regenerację i relaks. W poniedziałek wieczorem grupa uczestniczyła m.in. w koncercie jazzowym. Uczniowie chętnie korzystają z uroków Drezna, spacerując po Starym Mieście oraz zwiedzając okolicę. W weekend tradycyjnie uczniowie realizują program kulturowy. W sobotę zwiedzili Skarbiec Grünes Gewölbe (Zielone Sklepienie), który cieszy się światową sławą jako jeden z najbogatszych skarbców w Europie. Prezentowane są w nim inspirujące dzieła sztuki w oryginalnej barokowej scenerii. Mieści się tam ponad 3000 arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej oraz cenne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetnych i pełne artyzmu statuetki z brązu.

Kolejnym punktem był wjazd kolejką Schwebebahn, czyli działającą w Dreźnie najstarszą koleją podwieszaną na świecie. W niedzielę odbyła się wycieczka do Lipska. Uczniowie zwiedzali z przewodnikiem starą część miasta, w tym m.in. miejsca związane z Polską, muzyką klasyczną (Jan Sebastian Bach, Wilhelm Richard Wagner, Felix Mendelsohn-Barholdy), królami oraz historią z okresu zburzenia Muru Berlińskiego. Podczas pobytu w Dreźnie grupa odwiedziła także miejscowe ZOO.

czytaj więcej: Projekt – Europejska praktyka-klucz do zatrudnienia

www.dreamsart.pl

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.