BO LICZY SIĘ CZŁOWIEK – projekt edukacyjny

Dodano: 23 listopada, 2017

W dobie konsumpcjonizmu, gdzie mieć oznacza być, człowiek i jego godność schodzą na drugi plan. Rozpowszechnione są mowa nienawiści (hejt), nietolerancja i dyskryminacja. Projekt „Bo liczy się człowiek” ma na celu pokazanie, do czego mogą prowadzić negatywne zachowania ludzi.

Świat, w którym żyjemy, nie jest rajem.

Pełen skrajności i agresji, jest chaotyczny, zagubiony w codziennym pędzie, zatracony i zobojętniały. Wszechobecne są stereotypy, nienawiść i wciąż żywe ideologie wrogo nastawione wobec podstawowych praw człowieka.

Właśnie teraz potrzebne jest uświadomienie ludziom, zwłaszcza młodym, co jest w naszym życiu ważne, a na co zwraca się coraz mniejszą uwagę. Trenerzy z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) pokazują młodzieży z województwa śląskiego, do czego może doprowadzić agresja słowna, a także przeciwdziałać tym zjawiskom.

Wiemy z historii, że kumulacją i efektem omawianych zachowań może być eskalacja przemocy fizycznej i psychicznej, zwana powszechnie wojną. Wyniszczanie innych osób lub całych narodowości nie jest efektem bujnej wyobraźni, lecz faktem historycznym.

Dlatego uczestnicy projektu odwiedzają miejsce szczególne – obóz Auschwitz-Birkenau, w którym jeden człowiek drugiemu człowiekowi uczynił rzecz potworną. Następnie uczniowie, nauczyciele i policjanci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Centrum Żydowskiego. Dzięki nim dowiadują się o przyczynach i skutkach problemów, jakimi są mowa nienawiści, nietolerancja, dyskryminacja i ocenianie ludzi na podstawie stereotypów. Aby zwiększyć oddziaływanie i dotrzeć do jak największej liczby osób, stworzone zostaną 3 filmy promocyjne >>

Bo liczy się człowiek – odc.1/3 Wygląd 

Bo liczy się człowiek – odc.2/3 Płeć

Bo liczy się człowiek – odc.3/3 Kultura

Na koniec zadajmy sobie pewne pytanie:

Czy chcemy żyć w świecie pełnym nienawiści i przemocy?

ZOBACZ TEŻ
FILMY:
PODSUMOWANIE PROJEKTU – FILM 

WYJAZD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH Z ŻYWCA – 20.10.2017

ZDJECIA:
SEMINARIUM – 24.11.2017 ( TUTAJ ) Facebook
WYJAZD II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Adama Asnyka W BIELSKU BIAŁEJ – 10.11.2017
WYJAZD II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Adama Asnyka W BIELSKU BIAŁEJ – 10.11.2017 – ( Facebook )
WYJAZD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH Z ŻYWCA – 20.10.2017

 

Projekt „Bo liczy się człowiek”. Organizator: Centrum Rozwoju Lokalnego, Partner: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Współpraca: Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Projekt zrealizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.