Tutaj zostawiłam swój ślad. Antologia 2013 – 2020
Dodano: 10 czerwca, 2020„Tutaj zostawiłam swój ślad” to kolejny tomik poezji wychowanek Zakładu Poprawczaego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Jest to czwarta pozycja książkowa wydana przez placówkę w ramach działalności koła literackiego.
W następnej części antologii pojawiają się utwory często refleksyjne, osobiste jak również takie które zostały napisane pod wpływem chwili i są oparte na własnych, indywidualnych przeżyciach. Utwory te są pełne buntu i sprzeciwu wobec świata, ale też o braku chęci do życia. Dziewczęta otwierają się przed nami, próbują przekazać to, czego może nigdy nie odważyłyby się powiedzieć.
Wiersze, opowiadania, listy zapisane na kartkach to sposób na kontakt z rzeczywistością, często wymyślonym światem zewnętrznym młodych dziewcząt przebywających w zamkniętych placówkach. Osoby te często jak na swój młody wiek posiadają ogromny bagaż negatywnych doswiadczeń życiowych.
W 2008 roku nikt nie przypuszczał, że pomysł dwojga pedagogów: Małgorzaty Leśniak i Czesława Karolczyka z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu zmieni obraz i charakter tej placówki na zawsze. Ogólnopolskie i lokalne media bardzo chętnie interesowały się losami podopiecznych, nagrywały, programy telewizyjne i radiowe. Zakład stopniowo przestawał być postrzegany jako miejsce, gdzie przebywają „nic nie warte” osoby, z problemami. Placówka została dostrzeżona przez instytcje, osoby prywatne, króre chciały podjać wspólpracę podtrzymaną do dnia dzisiejszego. „Szum medialny”, jaki powstał, zmotywował placówkę do utworzenia działającej przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu Fundacji „Żyć na nowo”, która pomaga materialnie, ale również realizuje wiele projektów dla wychowanków aktualnie przebywających w placówce.
Autorki lirycznych wierszy udowodniły, że sztuka pisania potrafi przekazać czytelnikowi najbardziej skrywane zakamarki naszego serca. Wychowanie przez kulturę i sztukę owocuje. Literatura widoczna jest w sercach i umysłach dziewcząt wychowanek zawierciańskiego zakładu.
Tomik poezji ukazał się w ramach projektu „Dziewczyny z poprawczaka”
Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach „FIO Śląskie Lokalnie”.