Powrót do natury

Dodano: 22 października, 2017

Dbanie o środowisko to ważna rzecz. Wiedzą o tym członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Skarpa” we Włodowicach. Z tego powodu wymyślili inicjatywę o nazwie „Powrót do natury”. Miała ona na celu przywrócenie do życia (rewitalizację) flory, która była obecna na terenie spółdzielni przed budową budynków i infrastruktury. Spółdzielcy uznali, że miło jest usiąść na łonie natury w otoczeniu roślin w letni lub wiosenny, a nawet i jesienny dzień, aby pooddychać świeżym powietrzem. 

Całość działań podjęto w ramach projektu „Eco-Lokalnie II”, realizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego (CRL), a finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W efekcie podjętych starań osiedle znów stało się zielone i pełne rozmaitych gatunków ptaków. Dzięki współpracy mieszkańców osiedla na tym terenie pojawiły się rośliny takie jak berberysy, wiśnie, wrzos, róże, klony pospolite, świerki pospolite, buki oraz różne byliny (rojnik, rozchodnik, kostrzewa, kocimiętka).

Akcja „Powrót do natury” sprawiała, że pojawiła się szansa na bezpośrednie obcowanie z naturą oraz poszerzenie wiedzy na tematy przyrodniczo-ekologiczne. W tym celu stworzona została specjalna ścieżka wraz z tablicą informacyjno-edukacyjną. Zasadzone rośliny wpływają korzystnie na otoczenie i sąsiedztwo, upiększając okolicę. Nowy teren, pełen różnorodnej flory, jest idealny dla wypoczynku, rekreacji i edukacji.

W ramach projektu zakupiono rośliny i inne materiały za kwotę 18 000 zł. Zaangażowanie mieszkańców przy współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego sprawiło, że projekt „Powrót do natury” przebiegał sprawnie i zakończył się zaplanowanym efektem. – „Inicjatywa na Skarpie to przedsięwzięcie, w które zaangażowało się wielu mieszkańców osiedla. Niezmiernie się cieszymy, że nie tylko dla nas, jako organizatorów, ale także dla lokalnej społeczności ważna jest przyrodnicza przyszłość naszej małej ojczyzny” – mówi koordynatorka projektu, Marta Mularczyk-Leśniak.

 

 

 

 

 

Projekt „Eco-Lokalnie II” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.