Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » BO LICZY SIĘ CZŁOWIEK - projekt edukacyjny

BO LICZY SIĘ CZŁOWIEK - projekt edukacyjny

data dodania: 2017-11-23 23:29:09

W dobie konsumpcjonizmu, gdzie mieć oznacza być, człowiek i jego godność schodzą na drugi plan. Rozpowszechnione są mowa nienawiści (hejt), nietolerancja i dyskryminacja. Projekt "Bo liczy się człowiek" ma na celu pokazanie, do czego mogą prowadzić negatywne zachowania ludzi.

Świat, w którym żyjemy, nie jest rajem.

Pełen skrajności i agresji, jest chaotyczny, zagubiony w codziennym pędzie, zatracony i zobojętniały. Wszechobecne są stereotypy, nienawiść i wciąż żywe ideologie wrogo nastawione wobec podstawowych praw człowieka.

 

Bo liczy się człowiek

Właśnie teraz potrzebne jest uświadomienie ludziom, zwłaszcza młodym, co jest w naszym życiu ważne, a na co zwraca się coraz mniejszą uwagę. Trenerzy z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) pokazują młodzieży z województwa śląskiego, do czego może doprowadzić agresja słowna, a także przeciwdziałać tym zjawiskom.

Wiemy z historii, że kumulacją i efektem omawianych zachowań może być eskalacja przemocy fizycznej i psychicznej, zwana powszechnie wojną. Wyniszczanie innych osób lub całych narodowości nie jest efektem bujnej wyobraźni, lecz faktem historycznym.

Dlatego uczestnicy projektu odwiedzają miejsce szczególne – obóz Auschwitz-Birkenau, w którym jeden człowiek drugiemu człowiekowi uczynił rzecz potworną. Następnie uczniowie, nauczyciele i policjanci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Centrum Żydowskiego. Dzięki nim dowiadują się o przyczynach i skutkach problemów, jakimi są mowa nienawiści, nietolerancja, dyskryminacja i ocenianie ludzi na podstawie stereotypów. Aby zwiększyć oddziaływanie i dotrzeć do jak największej liczby osób, stworzone zostaną 3 filmy promocyjne >>

 

Bo liczy się człowiek - odc.1/3 Wygląd 

Bo liczy się człowiek - odc.2/3 Płeć

Bo liczy się człowiek - odc.3/3 Kultura

 

Na koniec zadajmy sobie pewne pytanie:

Czy chcemy żyć w świecie pełnym nienawiści i przemocy?

 

ZOBACZ TEŻ

FILMY:

PODSUMOWANIE PROJEKTU - FILM 

WYJAZD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH Z ŻYWCA - 20.10.2017

 

ZDJECIA:

SEMINARIUM - 24.11.2017 ( TUTAJ ) Facebook

WYJAZD II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Adama Asnyka W BIELSKU BIAŁEJ - 10.11.2017  

WYJAZD II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Adama Asnyka W BIELSKU BIAŁEJ - 10.11.2017 - ( Facebook )  

WYJAZD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH Z ŻYWCA - 20.10.2017

 

 

Projekt "Bo liczy się człowiek". Organizator: Centrum Rozwoju Lokalnego, Partner: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Współpraca: Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Projekt zrealizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Strona głównaDrukujPDF