Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Drzwi zawierciańskie - już do kupienia niezwykły album!

Drzwi zawierciańskie - już do kupienia niezwykły album!

data dodania: 2017-06-26 14:44:17

 Właśnie ukazał się album fotograficzny „Drzwi Zawierciańskie”. Prezentuje niezwykłe drzwi do Kościoła pw. św. Stanisława Kostki i historię ich powstania.

Proboszcz zawierciańskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki, ks. Stanisław Bednarski, po kilkuletnich staraniach doprowadził do wykonania i montażu w kościele drzwi o dużej wartości artystycznej i historycznej. Obecnie parafia przy współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego wydała album dokumentujący to arcydzieło.

Prof. Czesław Dźwigaj, rzeźbiarz z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykonał dla zawierciańskiej parafii drzwi główne i dwoje drzwi bocznych. Są one ozdobione pięknymi płaskorzeźbami o tematyce historycznej i religijnej. Prof. Dźwigaj to jeden z najbardziej znanych polskich artystów zajmujących się tematyką religijną. Słynie w Polsce i na całym świecie z pomników Jana Pawła II oraz innych dzieł o tematyce sakralnej. Jego rzeźby znajdują się m.in. w takich miejscach, jak Betlejem, Fatima, Lourdes, Rzym, Kowno, Chicago, Posadas w Argentynie czy Australia. Od niedawna przejaw talentu prof. Dźwigaja można oglądać w zawierciańskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki. To wielka nobilitacja dla zawierciańskiej parafii i całego miasta.

Drzwi zawierciańskiej świątyni to ogromna płaskorzeźba wypełniona postaciami i scenami z dziejów państwa – od Mieszka I i chrztu Polski po upadek komunizmu. Jak mówi prof. Dźwigaj: „Drzwi Zawierciańskie to przystępne, ale symboliczne przedstawienie historii Polski i Kościoła w Polsce. Historii świętych, ale nie tylko. Historii chwały, ale także tragedii. Gdy oglądamy drzwi główne od lewej do prawej, tak jak się czyta tekst, mamy ukazaną historię Polski i Kościoła w naszym kraju, najważniejsze i przełomowe momenty, wydarzenia”. Z kolei drzwi boczne przedstawiają dokonane przez Jana Pawła II dwa słynne zawierzenia świata i ludzi – najpierw Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie Bożemu Miłosierdziu. Drzwi nazwano Drzwiami Zawierciańskimi na wzór podobnych obiektów słynnych w historii Polski i Kościoła.

Od niedawna w sprzedaży jest album dokumentujący to arcydzieło sztuki sakralnej. Książka zawiera liczne fotografie drzwi i poszczególnych scen, objaśnienia ich symboliki i aspektu historycznego. Możemy w niej przeczytać także rozważania ks. Bednarskiego o wierze i roli religii w życiu człowieka. Znajdziemy tam również wywiad z twórcą drzwi – prof. Czesławem Dźwigajem. Możemy także prześledzić proces montażu niezwykłych drzwi w zawierciańskiej parafii, udokumentowany fotografiami.

Album liczy 70 stron formatu A-4, w twardej oprawie, całość na kredowym papierze i w pełnym kolorze. Publikację można nabyć w parafii pw. św. Stanisława Kostki za 35 złotych.

 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy